Blog post

Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti

Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky. Napomáhá růstu, posiluje kosti, má povzbuzující, uklidňující a antiseptické účinky, pomáhá při chudokrevnosti, nachlazení a astmatu. Je prospěšný pro srdce, játra, žaludek i mozek.

Pohled do historie

Spojení medu s božstvy je známo od pradávna. Ve středověkém Egyptě věřili, že se včely zrodily z boha Slunce prostřednictvím slz, které ronil. V Koránu zase považují med za první požehnání, které Bůh na zemi seslal a bible popisuje zemi, kterou hledá izraelský národ jako místo, kde podávají manu, mléko a med.

Průkopníky chovu včel byli staří Egypťané, kteří jako první zkonstruovali úl pro získání medu z pláství. Med používali jako konzervant potravin, mumií, pro přípravu léčivých mastí a léků a jako obětinu bohům. V Řecku se med těšil oblibě ve velkém množství jako lék na dlouhověkost. Ve starověkém Římě se dokonce stalo včelařství hlavním řemeslem. Vikingové se posilovali v drsných podmínkách válek medovinou, kvašeným nápojem z medu a vody, který je považován za nejstarší alkoholický nápoj vůbec (starší než pivo a víno). Med byl hlavním zdrojem cukru až do začátku 18. století, než byla objevena cukrová třtina a později cukrová řepa. Med se však těší oblibě stále, a to pro své výživové, léčivé a chuťové vlastnosti.

5 FAKTŮ O MEDU

VYSOKÁ ENERGETICKÁ HODNOTA
Med obsahuje 70–80 % cukru, což ho řadí mezi potraviny s nejvyšší energetickou hodnotou.

NEMĚNNÉ VLASTNOSTI
Na rozdíl od ovoce a zeleniny, které během sklizně a uskladnění ztrácí své vlastnosti, med se ani po uskladnění nekazí. Pokud je správně skladován tzn. v nádobě na temném místě bez přímého slunečního svitu, vydrží i několik let.

KOMPLEXNÍ A VYVÁŽENÝ
Kromě vysoké energetické hodnoty obsahuje med dalších 180 zdraví prospěšných látek, což z něj dělá velmi komplexní a vyváženou potravinu. Zmiňme například vitamín C, všechny vitamíny skupiny B, železo, fosfor, vápník, hořčík, glukózu a fruktózu.

VHODNÝ PRAKTICKY PRO VŠECHNY
Díky nutričním hodnotám je med prospěšný a vhodný pro všechny věkové kategorie, vyjma dětí do 18 měsíců, kterým se nedoporučuje podávat žádná sladidla. Pozor! Některé osoby mohou být na med a jeho složky alergické.

RYCHLÁ ENERGIE PRO TĚLO
Velkou výhodou medu je jeho rychlé vstřebání a okamžité využití energie pro životní funkce organismu.

Herbalistova zajímavost

V mnoha jazycích se líbánky překládají doslovně jako „Medový měsíc“ (např. anglicky honeymoon). Spojení nevzniklo jen tak náhodou. Pochází ze starého římského zvyku, kdy matka nevěsty nechá ve svatební komnatě džbánek medu pro novomanžele, aby nabrali síly po svatební noci.

MED A ZDRAVÍ

ANTISEPTICKÉ VLASTNOSTI – Med působí proti mikrobům a podporuje regeneraci buněk. Používá se při spáleninách, na drobné poranění a při léčbě vředů. Medové masky a kosmetické produkty podporují léčbu akné (postupy a návody naleznete na konci článku).

HRDLO – Med zmírňuje bolest v krku, pomáhá při léčbě zánětů hltanu a hrtanu.

JÁTRA – Vysoký obsah cukru, který je pro buňky rychle dostupný, chrání játra a doplňuje zásobu glykogenu.

KOSTI – Med usnadňuje vstřebávání vápníků, který je klíčovou složkou k správnému vývoji kostí a zubů. Důležitý je pro děti, v období dospívání a u žen před menopauzou.

MENSTRUACE – Med zmírňuje bolesti během menstruace a pomáhá ustálit menstruační cyklus.

SRDCE – Med dodává srdci energii a povzbuzuje krevní oběh. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

ŽALUDEK – Med je v těle okamžitě vstřebán a není třeba ho trávit. Nezatěžuje proto žaludek a díky antiseptickým vlastnostem zabraňuje množení bakterií v zažívacím traktu. Zároveň pomáhá při žaludečních vředech a působí jako projímadlo.

UKLIDNĚNÍ – Med je přirozené sedativum, které se doporučuje všem včetně dětí na nespavost. Účinek zvýšíte přidáním medu do zklidňujícího bylinného čaje například čaje z meduňky.

KONZERVACE – Med je skvělým konzervačním prostředkem a používá se k uchovávání potravin.

Tipy pro zdraví

Proti rýmě, chřipce a horečce pomůže med s citrónovou šťávou nebo s mlékem

Bolest v krku zmírní med rozpuštěný v teplé vodě nebo mléce

Pro lepší spánek vypijte před spaním lžičku medu s teplým mlékem

Hmyzí bodnutí nebo otoky zmírní potření postiženého místa medem

Na žaludeční vředy pomůže lžička medu na lačno

Únik mateřského mléka omezí obklad z medu na prsou

Jemnou, pružnou a hydratovanou pleť pomůže uchovat maska z medu, která se hodí pro všechny typy pleti.

VÝROBA MEDU

Úl představuje absolutně disciplinované a uspořádané společenstvo, kde má každý jedinec svojí nezastupitelnou funkci a prospěch úlu je nadevše. Pokud včela úl opustí, nepřežije déle než dva nebo tři dny. Ve včelím společenstvu žijí tři kasty včel: včelí královna, dělnice a trubci.

Včely

KRÁLOVNA – Jedna jediná v celé kolonii, dokonalá matka, která snáší veškerá vajíčka. Ačkoliv je o královnu dobře postaráno a dělnice ji krmí, zůstává po celý život v buňce úlu, kam ani sluneční svit nedosáhne. Život královny trvá čtyři až pět let a denně snáší tisíce vajíček.

TRUBCI – Jediným úkolem trubců je spářit se s královnou.  Během svatebního letu, kdy královna vyletí z úlu, se spáří pouze s jedním trubcem. Ten za to zaplatí životem a po spáření umírá. Ostatní trubci už nejsou potřeba a po skončení doby páření jsou samičkami nemilosrdně ubodáni.

DĚLNICE – Nejpočetnější skupina včel (až 90 000) zastávající většinu úkolů v úlu. Během života, který trvá zhruba 40 až 45 dnů, čistí plástve, krmí larvy pylem, medem a mateří kašičkou, kterou sami vyrábějí. Později se věnují výstavbě a opravám pláství a mají na starost větrání. Některé z nich úl opouští a hledají vodu, nektar a pyl.

Výroba medu v číslech

Kolonie spotřebuje ročně 160–180 kg medu, 25 kg pylu a asi 60 litrů vody. K získání 1 kg medu je potřeba navštívit více než 5 milionů květů a uskutečnit 40 000 letů s plným nákladem.

Zajímavost – včelí tanec

Včely vynikají mimořádnými komunikačními dovednostmi. Zní to neuvěřitelně, ale včela, která se vrací s nákladem pylu do úlu, předvádí ostatním tanec, při kterém popisuje cestu (směr, vzdálenost k místu), kde se nachází nektar, ale také množství a kvalitu nektaru.

Od nektaru k medu

Dělnice přináší do úlu nektar a předávají ho ostatním včelám, které jej zpracovávají. Během toho dochází ke snížení vlhkosti tekutiny a obohacení o enzymy, které včely produkují. Tato tekutina je umístěna do pláství, ale protože má stále dost vysokou vlhkost, musí se větrat (včely mávají křídly) dokud vlhkost neklesne na přibližně 18 %. Poté je plástev uzavřena voskem a med samovolně dozrává. Protože včely vyrobí velkou zásobu medu, která převyšuje spotřebu úlu, včelaři mohou zbylý med vytočit, aniž by narušili chod společenstva.

PRODUKTY ÚLU

MED – Med je vyroben z nektaru květů, který se smísí s výměšky včelích žláz a dozrává v plástvích. Obsahuje především cukr a vodu, které je maximálně 18 %. Při důkladném zkoumání bychom v medu našli sacharózu, glukózu, fruktózu, dextrin, vitamíny a fermenty. Vlastnosti medu (chuť, barva) závisí na původu pylu a nektaru. Tmavší a výraznější chuť mají medy pocházející z ovocných stromů a lesních oblastí, naopak čirý med pochází většinou z jednoho zdroje nektaru. Spotřebitelé preferují medy tekuté, proto včelaři během stáčení med zahřívají. Zahřátím med ztrácí nejenom chuť, ale i cenné látky.

VOSK – Vosk je produktem samotných včel. Dělnice za specifických podmínek zvýší teplotu těla nad 30 °C a voskové žlázy umístěné na břiše začnou vytvářet kousky vosku. Včely vosk smísí se slinami a uschovají na případné úpravy a výstavbu pláství.

PYL – Včely sbírají nektar, který je výchozí surovinou pro výrobu medu. Zatímco jej sají, z květů se jim na tělo lepí zrnka pylu, která slouží rostlinám k rozmnožování. Včely mají na nohách malé košíčky, které po naplnění pylem odnáší do úlu do speciálních buněk. Pyl je velmi důležitý produkt, neboť se jim živí larvy. Pylová zrnka jsou velmi komplexní potravou, obsahují proteiny, vitamíny, cukr, aminokyseliny, tuky, sacharidy, enzymy, koenzymy, růstové faktory a minerály.

Pyl zlepšuje náladu, pomáhá při vysokém tlaku, anémii, anorexii a úzkosti. Upravuje trávení, preventivně působí proti vypadávání vlasů, zlepšuje zrak a v kosmetice se používá pro lepší hydrataci pokožky. Na druhou stranu jsou pylová zrna u mnohých z nás častým a agresivním spouštěčem imunitní odpovědi, která vede k alergii.

PROPOLIS – Propolis má antibakteriální, fungicidní a zklidňující účinky a používá se například při léčbě popálenin nebo bradavicí. Včely propolis vyrábí smísením vosku, pylu, výměšků slinných žláz a rozmanitých pryskyřic, které získávají z kůry stromů. Propolis jim slouží na opravu pláství a pro obranu vstupu do úlu.

VČELÍ JED – Ani včelí jed by neměl uniknout naší pozornosti. Bodnutím včela vypouští toxickou látku, která má léčivé účinky u nemocí kloubů nebo při revmatismu.

MATEŘÍ KAŠIČKA – Mateří kašička je objevem nedávné doby. Dnes už víme, že zvyšuje tělesnou teplotu i duševní výkonnost a konzumace určitého množství denně vede k nabuzení metabolismu, zlepšení paměti, reflexů a schopnosti soustředit se. Upravuje činnost endokrinního systému, podporuje růst a má vasodilatační, antibiotické a příznivé dermatologické vlastnosti. Mateří kašičku produkují včely tzv. kojičky, které jsou staré 5–12 dnů. Během prvních 3 dnů s ní krmí larvy a poté už kašičku dostává jen královna. Ostatní včely v úlu se živí směsí pylu, medu a vody.

Výroba medu

MED – VŠE, CO VÁS ZAJÍMÁ

Může se med zkazit?

Med se nekazí a můžete ho v ideálních podmínkách (ve stálé teplotě 0 °C, ve tmě) uchovávat po dobu několika let, aniž by změnil barvu nebo vlastnosti. V muzeu zemědělství v Dokki v Egyptě jsou uchovány džbány medu, pocházející z roku 1400 př. n. l. a med lze dosud konzumovat!

Jakou má med výživovou hodnotu?

100 gramů medu obsahuje přibližně 1360 kJ (325 kalorií). Jako se vším, ani s medem se to nesmí přehánět, a to hlavně při redukční dietě.

Jaký med je nejlepší?

Nejlepší med je od ověřeného včelaře, jehož včely měly k dispozici dostatek květů v čistém prostředí. Domácímu medu dejte vždy přednost před medem ze supermarketu, který může být pouhou náhražkou ve formě rozpuštěného cukru.

Jaký med je nejzdravější?

Často slýcháváme, že med lesní je zdravější než med květový. Co je na tom pravdy? Medy se liší svým složením podle rostlin, z kterých včely pyl a nektar získávají. Léčivé byliny, které med obsahuje, najdou včely jak v lese, tak na louce a složení medu se bude vždy trochu lišit. Nejde proto říci, že by byl med lesní zdravější než med květový.

Co se zkrystalizovaným medem?

Krystalizace (tvorba drobných krystalů, které se spojují) je přirozenou vlastností medu. Pokud med zhruba do roka nezkrystalizuje, můžeme se domnívat, že byl včelařem tepelně upraven. Během přeměny (krystalizace) nedochází k znehodnocení látek a med si zachovává veškeré zmiňované vlastnosti. Naopak tepelnou úpravou se část látek z medu ztrácí. Pokud vám med v tuhé podobě nevyhovuje, můžete ho rozpustit ve vodní lázni. Trvalého efektu docílíte pravidelným mícháním čerstvého medu po dobu asi 14 dnů.

>> Pokračování v článku Návody a tipy na použití medu v kosmetice 

5/5 - (30 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek