Tinktura ze šalvěje pomáhá zejména při nachlazení, bolení v krku a kašli, proto je mezi lidmi velmi oblíbená. Šalvěj obsahuje vysoké množství tříslovin a silic, které působí antimikrobiálně a antiviroticky.
-
Šalvěj lékařská (Salvia oficinalis)
Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Dubová tinktura – přírodní dezinfekce
Dubová tinktura je náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti díky širokému uplatnění (dezinfekce, zastavuje krvácení, kloktadlo při zánětech úst nebo nosních dutin). Tinkturu můžete vyrobit z hladké kůry mladých větví dubu nebo dle gemmoterapie z nerozvitých pupenů.
-
Tinktura z jitrocele většího
Tinktura z jitrocele je vhodný pomocník při bolestech zubů, obličejového nervu, při úniku moči nebo nočním pomočování. Podáváme 8 kapek třikrát denně. Naředěnou tinkturu užíváme jako kloktadlo při nateklých mandlích, aftech nebo zánětu dásní.
-
Podzimní šípkový čaj proti nachlazení
První mrazíky oznamují, že je čas na sběr šípku. Šípkový čaj je doslova vitamínovou bombou, protože obsahuje kyselinu listovou, pantotenovou, zinek, sodík a mnoho dalších minerálních látek a vitamínů. Většinou se připravuje z podzimních plodů (šípků), ale lze ho připravit také z květů šípku.
-
Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
Heřmánek pravý je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky byly známy již ve starém Egyptě, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce. Použití heřmánku pravého je mimořádně univerzální – pomáhá na rány, při nachlazení, žaludečních potížích, uklidňuje a má roli také v dětské a ženské medicíně.