Šalvějový čaj je pro své antivirotické a antimikrobiální účinky používán především při zánětech horních cest dýchacích a hrtanu, tzn. při angíně, rýmě, kašli, na léčbu čepů na mandlích, ale také jako výborný hojivý lék při poranění dutiny ústní (hojení po chirurgických zákrocích, vytržení zubu, stomatologické operace, na afty atd.)
-
Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti
Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky.
-
Pálení žáhy – prevence, léčba, rychlá pomoc
Veškeré jídlo a pití, které sníme a vypijeme prochází jícnem do žaludku. Pokud je svěrač ochablý, dostává se žaludeční kyselina do jícnu, jehož výstelka je mnohem jemnější a dochází k podráždění sliznice a nepříjemnému pálení.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Sirup ze sedmikrásek nejen proti kašli
Sirup ze sedmikrásek je nejen lahodný, ale i velice zdravý, protože sedmikráska má protizánětlivé účinky, podporuje vykašlávání a upravuje činnost ledvin.
-
Čaj z mateřídoušky je lahodný a mimořádně léčivý
Snadný recept na čaj z mateřídouškové natě, který vám uleví od kašle, rýmy, zahlenění nebo podrážděného žaludku. Užívá se také jako posilující prostředek po prodělání infekčního onemocnění.
-
Čaj z vlaštovičníku
Při dráždivém kašli, onemocnění jater, bolesti žlučníku a astmatických záchvatech pomůže čaj z vlaštovičníku.
-
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Oranžové mléko z vlaštovičníku se využívá k léčbě bradavic, tinktura působí proti plísním. Průmyslově izolované alkaloidy prokazatelně působí na centrální nervový systém, zvyšují krevní tlak a uvolňují křeče průdušek a cév.
-
Mátový čaj, lahodný a zdravý nápoj
Čaj si můžete vychutnat po vydatné hostině pro lepší vytrávení nebo při žaludečních potížích. Máta působí na hladké svalstvo ve stěnách zažívacího traktu a zmírňuje nadýmání.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.