Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
-
Aloe pravá (Aloe vera, Aloe barbadensis)
Aloe vera se v lidovém léčitelství používá po tisíce let především k léčbě kožních potíží, pálení žáhy, akné a na hojení ran. Více o aloe se dozvíte v tomto článku.
-
Rakytníkový olej
Rakytníkový olej je obrovským zdrojem vitamínů a minerálních látek, které chrání lidský organismus před řadou nemocí. Olej lze používat zevně i vnitřně a díky širokému využití by měl patřit do každé domácí lékárny.
-
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Rakytník řešetlákový je jedním slovem prostě zdraví samo. Obsahuje ve svých plodech i listech obrovské množství vitamínu C. Nechybí ale ani další, jako vitamín A, E a další vitamíny rozpustné ve vodě i v tucích. Zvláště ceněný je rakytníkový olej, který se získává z dužin i semen.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
O zázračných vlastnostech kostivalu bylo mnohé napsáno. Pokud rostlině přeseknete kořeny, v půdě se samy spojí, i když jich ponecháte jen malou část. A přesně takto působí kostival na zlomeniny a rány všeho druhu.
-
Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Podběl lékařský má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. Znám je pro své účinky mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic v důsledku kouření.
-
Jitrocelová mast nejen na rány a popáleniny
Antibiotické a hojivé účinky jitrocele jsou v lidovém léčitelství dobře známy již několik století. Jitrocelová mast je skvělá na ekzém, hojení drobných ranek, oděrek a popálenin.
-
Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
Heřmánek pravý je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky byly známy již ve starém Egyptě, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce. Použití heřmánku pravého je mimořádně univerzální – pomáhá na rány, při nachlazení, žaludečních potížích, uklidňuje a má roli také v dětské a ženské medicíně.