Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
-
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus L.)
Lichořeřišnic skvěle posiluje obranyschopnost a dovede zahřát unavený organismus, podporuje chuť k jídlu a zažívání. Vyznačuje se báječnými antiseptickými a antibiotickými účinky, díky kterému se řadí mezi nejsilnější rostlinné antibiotikum.
-
Šalvěj lékařská (Salvia oficinalis)
Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Koupel z dubové kůry nejen po porodu a v těhotenství
Koupel z dubové kůry blahodárně působí na poraněnou kůži, jako dezinfekce a proti zánětu. Díky svíravým účinkům zastavuje krvácení, léči nehojící se mokvavé rány a hemeroidy. Dezinfekční účinky léčí akné, bércové vředy a plísňová onemocnění.
-
Dubová tinktura – přírodní dezinfekce
Dubová tinktura je náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti díky širokému uplatnění (dezinfekce, zastavuje krvácení, kloktadlo při zánětech úst nebo nosních dutin). Tinkturu můžete vyrobit z hladké kůry mladých větví dubu nebo dle gemmoterapie z nerozvitých pupenů.
-
Dub letní (Quercus robur)
Dub letní byl již v keltských dobách využívám pro své mimořádné léčivé účinky. Známy jsou především dezinfekční, hojivé, stahující a vysušující účinky kůry, ale lze využít i listy, žaludy nebo pupeny. Dubové kapky, čaj nebo koupel jsou neznámější recepty, pro které si dub oblíbíte.