Levandule lékařská má především desinfekčním a uvolňujícím účinky. Vonné oleje a levandulové esence se těší oblibě v aromaterapii a parfumérství.
-
Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Podběl lékařský má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. Znám je pro své účinky mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic v důsledku kouření.
-
Petrklíč – Prvosenka jarní (Primula veris)
Primula veris, doslova malý prvorozenec jara, lidově petrklíč je bylinka ohlašující příchod jara. Prvosenka působí na zlepšení nálady, má jemnou medovou chuť a odvar z květů účinně působí proti kašli. Prvosenka zklidňuje, působí močopudně a projímavě, patří proto mezi ideální bylinky pro jarní kúru k pročištění organismu.
-
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis)
Husí kvítko, lidový název pro sedmikrásku, pochází z dávných dob naších předků, kteří pásli na loukách plných bílých kvítků husy, které si na sedmikráskách rády pochutnávali. Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni.
-
Violka trojbarevná (Viola tricolor)
Název Violka (lidově fialka) v nás evokuje něco příjemného a roztomilého – jednoduše pozitivní myšlenky. Už staří Řekové používali Violku ke zmírnění bolestí hlavy, k zahnání smutku, a dokonce k tišení vzteklounů. Violka je zároveň jednou z nejvýznamnějších léčivých rostlin dětského lékařství.
-
Růže šípková (Rosa canina)
Šípky obsahují velké množství vitamínu C, proto pití čaje pravidelně je výbornou prevencí před nachlazení nebo problémy s močovým měchýřem.
-
Bez černý (Sambucus nigra)
Keř bezu černého kvetoucí romantickými žlutobílými květy byl v dávným dobách považován za posvátný strom a označuje se někdy jako „lékárna chudých“.
-
Hluchavka bílá (Lamium Album)
Hluchavka bílá má protizánětlivý účinek a celkově uklidňuje, pozitivně působí na trávící a dýchací soustavu. Ženy ocení její schopnost zmírnit menstruační cyklus.