Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti
Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Řebříčková koupel – příprava, použití
Řebříčková koupel je výborným pomocníkem, pokud trpíte na bolesti v podbřišku například vlivem menstruačního cyklu nebo gynekologických obtíží. Ponořte se do voňavé řebříčkové koupele a nechte nepříjemné pocity odeznít.
-
Řebříčkový čaj – recept, použití, léčivé účinky
Řebříčkový čaj se užívá při potížích s trávením, žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Čaj můžete aplikovat také při léčbě močových cest, krvácivých stavech nebo k tišení kašle.
-
Heřmánkový čaj je lahodný a mimořádně léčivý
Heřmánek je ideální doplňkovou kúrou pro regeneraci střev, avšak pomůže vám také v případě akutních příznaků onemocnění orgánů trávicího ústrojí.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
Heřmánek pravý je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky byly známy již ve starém Egyptě, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce. Použití heřmánku pravého je mimořádně univerzální – pomáhá na rány, při nachlazení, žaludečních potížích, uklidňuje a má roli také v dětské a ženské medicíně.
-
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)
Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.
-
Dub letní (Quercus robur)
Dub letní byl již v keltských dobách využívám pro své mimořádné léčivé účinky. Známy jsou především dezinfekční, hojivé, stahující a vysušující účinky kůry, ale lze využít i listy, žaludy nebo pupeny. Dubové kapky, čaj nebo koupel jsou neznámější recepty, pro které si dub oblíbíte.