Koupel z dubové kůry blahodárně působí na poraněnou kůži, jako dezinfekce a proti zánětu. Díky svíravým účinkům zastavuje krvácení, léči nehojící se mokvavé rány a hemeroidy. Dezinfekční účinky léčí akné, bércové vředy a plísňová onemocnění.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Kokoška pastuší tobolka – sedací koupel
Hemeroidy, výhřez konečníku a další poranění dolních partií bývá nepříjemnou záležitostí. Zmírnění bolestí přinese sedací koupel z kokošky, která kromě úlevy, zastavuje krvácení.
-
Kokoška pastuší tobolka – tinktura
Tinktura z kokošky pastuší tobolky pro zastavení krvácení a při poraněních.
-
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)
Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka považována za invazivní plevel, už naše babičky využívali ji k zastavení krvácení a k urychlení hojení ranek. Název pastuší tobolka vychází ze srdčitého tvaru plodu, který připomíná koženou mošnu, jež si brali dříve na cesty pastýři.
-
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí na odhlenění a vyčištění dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání.