Měsíček lékařský bývá někdy poetičtěji nazýván Sponsa solis neboli sluneční nevěsta. Jeho květy se totiž za slunečných dnů obrací za bohem Slunce Heliem. Pranostiky praví, že pokud se květy měsíčku časně z rána otevřou, slibují krásný slunečný den.
Kloktadlo
Kloktadlo je velice účinný způsob, jak se zbavit bolesti v krku, angíny, zánětu horních cest dýchacích nebo dezinfikovat hrtan. Kloktadlo lze použít také na unavené hlasivky. Nejvhodnější bylinky pro výrobu kloktadla jsou šalvěj, jitrocel, podběl, řebříček, kostival, kokoška, dub, sedmikráska, mateřídouška atd.
-
Čaj z echinacey na podporu imunity
Čaj poslouží jako podpůrná léčba při chronických infekcích dýchacích a močových cest, při nemoci z nachlazení, rýmě, angíně a jako doplňková léčba k léčbě antibiotiky. Čaj také zmírňuje úzkost a byly prokázány protinádorové účinky.
-
Šalvěj lékařská (Salvia oficinalis)
Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Dubová tinktura – přírodní dezinfekce
Dubová tinktura je náš nejoblíbenější pomocník v domácnosti díky širokému uplatnění (dezinfekce, zastavuje krvácení, kloktadlo při zánětech úst nebo nosních dutin). Tinkturu můžete vyrobit z hladké kůry mladých větví dubu nebo dle gemmoterapie z nerozvitých pupenů.
-
Tinktura z heřmánku na dobré zažívání a při angíně
Heřmánek vyniká protizánětlivými a antibakteriálními účinky. Blahodárně tak působí na zažívání, upravuje činnost střev a zmírňuje bolest břicha. Používá se také k dezinfekci organismu.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Jitrocelový čaj na chřipku a nachlazení
Jitrocel je vhodnou bylinou v době chřipek, nachlazení, angín a to i pro děti, neboť nevyvolává žádné vedlejší účinky a látky v něm obsažené nejsou agresivní a dráždivé. Při zánětech dutiny ústní, bolení v krku nebo aftech je vhodným kloktadlem.
-
Tinktura z mateřídoušky – vnitřně i zevně
Tinkturu z mateřídoušky je doporučené používat jako kloktadlo při onemocněních sliznice dutiny ústní a pro odstranění zápachu z úst. Užívá se také při dně, revma, bolestech nervů a omrzlinách.
-
Bez černý (Sambucus nigra)
Keř bezu černého kvetoucí romantickými žlutobílými květy byl v dávným dobách považován za posvátný strom a označuje se někdy jako „lékárna chudých“.
-
Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursapastoris)
Ačkoliv je kokoška pastuší tobolka považována za invazivní plevel, už naše babičky využívali ji k zastavení krvácení a k urychlení hojení ranek. Název pastuší tobolka vychází ze srdčitého tvaru plodu, který připomíná koženou mošnu, jež si brali dříve na cesty pastýři.