Kopřivový čaj se nejčastěji užívá při léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších problémů s trávením. Může také pomoci snížit horečku a zlepšit imunitní systém. Obsahuje vitamíny A, C a K, minerály jako železo a hořčík a také antioxidanty.
-
Med – léčivé účinky, recepty, historie, zajímavosti
Med je od nepaměti považován za pokrm bohů, prostředek mládí, moudrosti a nesmrtelnosti. Včely, které med produkují, byly v dávných dobách uctívány a považovány za posvátné. Dnes už víme, že med je jednou z nejvydatnějších potravin, a kromě vynikající chuti skrývá léčivé účinky.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Podběl lékařský má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. Znám je pro své účinky mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic v důsledku kouření.
-
Meduňkový čaj
Meduňkový čaj s medovou chutí dokáže uklidnit nervy, zajistí dobrý spánek a také snižuje krevní tlak a působí proti horečce. Výborně působí na zpomalení tepu a lze ji použít jako sedativum. Chuťově patří k těm nejlepším čajům.
-
Bez černý (Sambucus nigra)
Keř bezu černého kvetoucí romantickými žlutobílými květy byl v dávným dobách považován za posvátný strom a označuje se někdy jako „lékárna chudých“.