Podbělový sirup připravovaný z květů, pupenů nebo listů působí blahodárně a hojivě především na dávivý kašel a zahlenění. Užívá se proti jarní únavě a napomáhá k obnově sil.
-
Echinacea (Třapatkovka)
Echinacea se používá zevně při kožních zánětech a pro podporu hojení ran. Hojně se využívá v kosmetice, pro své mírné protiplísňové působení, příznivě ovlivňuje též drobné praskliny na kůži a akné. Při vnitřním podávání funguje jako imunostimulans, tzn., že ovlivňuje náš imunitní systém.
-
Čaj z echinacey na podporu imunity
Čaj poslouží jako podpůrná léčba při chronických infekcích dýchacích a močových cest, při nemoci z nachlazení, rýmě, angíně a jako doplňková léčba k léčbě antibiotiky. Čaj také zmírňuje úzkost a byly prokázány protinádorové účinky.
-
Jitrocel větší (Plantago major)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)
Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.
-
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)
Už z dětských pohádek víme, že na drobné poranění musíme přiložit lístek z jitrocele. Pro jeho hojivé účinky otevřených ran se mu také říká myší ouško nebo ranocel. List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí na odhlenění a vyčištění dýchacích cest, tlumí kašel a usnadňuje odkašlávání.
-
Čaj z hluchavky
Univerzálním pomocníkem při dýchacích obtížích, nespavosti nebo problémech s trávením je čaj z květů hluchavky.