Kopřivový čaj se nejčastěji užívá při léčbě nachlazení, bolesti hlavy a dalších problémů s trávením. Může také pomoci snížit horečku a zlepšit imunitní systém. Obsahuje vitamíny A, C a K, minerály jako železo a hořčík a také antioxidanty.
-
Léčivé bylinky na bolest hlavy a migrénu
Bolest hlavy a migréna jsou neduhy, kterými občasně trpí až milion Čechů. Způsobují nesnesitelnou, pulzující bolest, citlivost na světlo nebo zvuk, a nevolnost. V tomto čláku se dozvíte, jaké bylinky vám uleví od bolesti hlavy (migrény).
-
Levandule lékařská (Lavandula officinalis)
Levandule lékařská má především desinfekčním a uvolňujícím účinky. Vonné oleje a levandulové esence se těší oblibě v aromaterapii a parfumérství.
-
Třezalkový čaj nejen na zlepšení psychické pohody
Třezalka je bylinou s rozličnými léčivými účinky. Příprava třezalkového čaje je nejjednodušší způsob, jak tyto cenné látky tělu poskytnout.
-
Karmelitánské kapky – původní recept, účinky, použití
Pár kapek po jídle uleví od pocitu těžkosti, urychlí pocit trávení a po náročném dni uvolní bolest hlavy a zlepší náladu. Obsažený muškátový oříšek podpoří chuť k jídlu a skořice s meduňkou podpoří správnou funkci trávicího traktu a zažívání.
-
Petrklíčový čaj proti kašli
Prvosenka působí na zlepšení nálady, má jemnou medovou chuť a odvar z květů účinně působí proti kašli. Prvosenka zklidňuje, působí močopudně a projímavě, patří proto mezi ideální bylinky pro jarní kúru k pročištění organismu.
-
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)
Třezalce se říká svatojánská bylina. Dle pověstí by se měla sbírat na sv. Jana, v den letního slunovratu (21. června). Květy obsahují červené barvivo tzv. „krev svatého Jana“.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Máta peprná (Mentha piperita)
Z máty se v antice vyráběly věnce pro novomanžele, pro podpoření tělesné touhy se mátovým olejem potíraly stoly na hostinách, a i ve středověkých herbářích můžete číst o jejím posilujícím účinku na mužské reprodukční schopnosti.