Kopřiva dvoudomá má velmi širokospektrální blahodárné účinky – posiluje krevní oběh, snižuje hladinu cukru v krvi, posiluje organismus, je močopudná a dokonce podporuje tvorbu mateřského mléka, kopřivový čaj pročišťuje krev.
-
Podběl lékařský (Tussilago farfara)
Podběl lékařský má své užití především při léčbě dráždivého kašle a obecně horních cest dýchacích. Znám je pro své účinky mírnit projevy astma, nachlazení nebo poškození plic v důsledku kouření.
-
Med ze sedmikrásek
Sedmikráska má využití nejen v bylinkářství, ale také v kuchyni. Med připravený z tzv. ,,husích kvítků“ působí proti kašli a nachlazení.
-
Máslo s medvědím česnekem – recept
Máslo z medvědího česneku je skutečná delikatesa, která skvěle chutná na čerstvém pečivu nebo steaku.
-
Víno z mědvědího česneku – detox
Pokud chcete, aby byl detox příjemnou kúrou, vyzkoušejte víno z medvědího česneku, které působí proti střevním parazitům, při poruchách trávení, vysokém krevním tlaku a na posílení imunity
-
Česnek medvědí (Allium ursinum)
Málokdo ví, že česnek medvědí má mnohem silnější účinky než česnek kuchyňský. Medvědí česnek se používá k desinfekci trávicího traktu, je zdrojem vitamínů a minerálů a pomáhá při nachlazení.
-
Čaj z vlaštovičníku
Při dráždivém kašli, onemocnění jater, bolesti žlučníku a astmatických záchvatech pomůže čaj z vlaštovičníku.
-
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Oranžové mléko z vlaštovičníku se využívá k léčbě bradavic, tinktura působí proti plísním. Průmyslově izolované alkaloidy prokazatelně působí na centrální nervový systém, zvyšují krevní tlak a uvolňují křeče průdušek a cév.
-
Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris)
Mateřídouška obecná je však především nazývána „antibiotikum chudých“, neboť jejím nejvýznamnějším užitím je léčba nemocí dýchací soustavy a zánětlivých onemocnění obecně.
-
Divizna sápovitá (Verbascum phlomoides)
Divizna sápovitá byla dříve nazývána „herba lucernalia“ neboli rostlinná lampa, avšak svými medicínskými účinky daleko předčí využití divizny jako přírodní pochodně. Zářivě žluté květy pomáhají především při léčbě horních cest dýchacích, a to nejen při obyčejném nachlazení, ale také při chronickém astmatu.