Šalvějový čaj je pro své antivirotické a antimikrobiální účinky používán především při zánětech horních cest dýchacích a hrtanu, tzn. při angíně, rýmě, kašli, na léčbu čepů na mandlích, ale také jako výborný hojivý lék při poranění dutiny ústní (hojení po chirurgických zákrocích, vytržení zubu, stomatologické operace, na afty atd.)
Afty
Afty jsou nepříjemné a bolavé vředy uvnitř dutiny ústní. Na afty pomáhá především heřmánek, řepík, měsíček, řebříček, šalvěj a dubové kapky.
-
Tinktura ze šalvěje
Tinktura ze šalvěje pomáhá zejména při nachlazení, bolení v krku a kašli, proto je mezi lidmi velmi oblíbená. Šalvěj obsahuje vysoké množství tříslovin a silic, které působí antimikrobiálně a antiviroticky.
-
Šalvěj lékařská (Salvia oficinalis)
Šalvěj lékařská neboli „spása světa“. Bylinka s krásným fialovým květem a oslnivou vůní, která byla našimi předky považována za magickou, protože má skvělé protizánětlivé účinky a zároveň se jedná o přírodní antidepresivum, proto má také pozitivní vliv na dobrou náladu.
-
Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Bylinka se k tomuto účelu využívá i dnes a významné je také její působení na trávicí soustavu. Řebříček obecný má hořkou chuť právě díky látkám, které podporují tvorbu žluči, napomáhají trávení a mírní křeče.
-
Tinktura z jitrocele většího
Tinktura z jitrocele je vhodný pomocník při bolestech zubů, obličejového nervu, při úniku moči nebo nočním pomočování. Podáváme 8 kapek třikrát denně. Naředěnou tinkturu užíváme jako kloktadlo při nateklých mandlích, aftech nebo zánětu dásní.
-
Heřmánek pravý (Matricaria recutita)
Heřmánek pravý je jedním z nejstarších a nejznámějších léčivých prostředků. Jeho účinky byly známy již ve starém Egyptě, kde byl heřmánek považován za květinu boha slunce. Použití heřmánku pravého je mimořádně univerzální – pomáhá na rány, při nachlazení, žaludečních potížích, uklidňuje a má roli také v dětské a ženské medicíně.