Česnek medvědí (Allium ursinum)

Blog post

Česnek medvědí patří mezi první bylinky, které se probouzejí ze zimního spánku a slouží právě medvědům jako první potrava. Proto i druhový název ursinum, pocházející z latinského slova ursus (medvěd). Lidé v dávných dobách věřili, že v sobě rostlina ukrývá medvědí sílu, a proto byl medvědí česnek považován za jeden z nejsilnějších a nejmocnějších léků v boží lékárně. Bylinkář Künzle pravil: ,,Snad žádná bylina na zemi není tak účinná v pročišťování žaludku, střev i krve jako česnek medvědí‘‘ a měl pravdu. Pokud v lese na na jaře roste medvědí česnek, lehce ho najdete díky jeho pronikavé vůni. Známý je také pod názvem „čarodějnická cibule“ protože jeho účinky je doslova čarovné. Málokdo ví, že má mnohem silnější účinky než česnek kuchyňský. Medvědí česnek se dodnes velmi účinně používá k desinfekci trávicího traktu, je zdrojem vitamínů a minerálů, a proto se používá při detoxu, jarní únavě, chřipce, nachlazení a astmatu. Používá se při boji se střevními parazity, čistí krev, odstraňuje plynatost a snižuje krevní tlak. Pokud tinkturu z medvědího česneku přiložíte na bolavou ránu, rána bude dezinfikována a velice rychle se zahojí. Medvědí česnek působí

Výskyt medvědího česneku

Medvědí česnek se často vyskytuje na vlhkých místech na loukách, v lesích nebo na okrajích řek a potoků.

Česnek vyrůstá z podzemní cibule, do které si ukládá všechny zásobní látky z předchozího roku. Protáhlé listy se mohou snadno splést s jedovatými listy konvalinky nebo ocúnu. Dobrým vodítkem při sběru je česneková vůně, díky které se nespletete. V období duben – červen můžeme pozorovat drobné bílé kvítky.

Pěstování

U většiny bylin herbalista preferuje sběr ve volné přírodě, ale v sazenicím se mu bude dařit bez problému všude tam, kde je půda neutrální nebo lehce kyselá a vlhká.

Sběr

Listy: duben, květen
Cibule: srpen, září

Pro své léčivé schopnosti sbíráme celou rostliny. Listy se používají výhradně v čerstvém stavu. Jejich chuť je podobná česneku kuchyňskému, avšak česnek medvědí není tolik pikantní. Využití listů je například do salátů, polévek, domácího pesta nebo másla.

Pokud se Vám nepodaří česnek nasbírat v přírodě je možné ho zakoupit na farmářských trzích nebo ve vybraných supermarketech. Sušením se účinné látky ztrácí, pro dlouhodobé uchování doporučujeme připravit tinktur nebo listy nasekat a zamrazit

Herbalista radí
Pár lístků medvědího česneku snězte preventivně každý den jako ochranu před srdečními a cévními onemocněními způsobenými stářím. Pokud medvědí česnek vložíte do vlhkého ubrousku a ponecháte v lednici nebo chladné místnost, vydrží vám čerstvý až 5 dní. Pokud vám užívání tinktury není příjemné nebo vás po ní bolí břicho, kapejte si jí do bylinkového čaje (ideální máta nebo heřmánek, nepoužívejte černý čaj).

Léčivé účinky

  • Desinfekční účinky, působí proti bakteriím, virům, plísním
  • Zmírňuje potíže spojení s chřipkou a nachlazením
  • Pomáhá při astmatu
  • Podporuje trávení a upravuje činnost žaludku
  • Vyhání střevní parazity
  • Odstraňuje plynatost
  • Uvolňuje křeče vnitřních orgánů
  • Čistí ledviny, močový měchýř i krev
  • Snižuje krevní tlak
  • Napomáhá zvýšit rychlost krevního oběhu
  • Snižuje jarní únavu
  • Zevně pomáhá hojit rány a vředy

Herbalista zjistil – medvědí česnek bojuje proti volným radikálům
Během metabolických dějů vznikají v lidské organismu volné radikály, které v nadměrném množství způsobují tzv. oxidační stres. Ten se podílí na vzniku zánětlivých, degenerativních onemocnění a stárnutí. Medvědí česnek bojuje proti volným radikálům antioxidačními účinky (= schopnost vychytávat volné radikály) stejné jako vitamin A , C, E a selen. Ukázalo se, že česnek medvědí má až 20x vyšší obsah adenosinu než česnek kuchyňský. Právě adenosin je významný svými antioxidačními vlastnostmi a ochranou před stárnutím (rozšiřuje periferní cévy, zrychluje průtok krve a mízy a slouží jako prevence před srdečním infarktem). Rychlejší proudění krve a mízy pomáhá odvádět škodlivé látky rychleji pryč od orgánů a napomáhá detoxikaci organismu.

Medvědí česnek je dobré připravit především čerstvý a to na jaře, kdy má nejvíce léčivých látek. 
Pokud vás tedy na jaře trápí respirační problémy a budete mít možnost natrhat čerstvý medvědí česnek, tak neváhejte a připravte si tento léčivý výluh. Medvědí česnek obsahuje silice, konkrétně allicin, který pomůže při chřipce, nachlazení, angíně a dalších respiračních problémech.

Co budete potřebovat k výrobě výluhu na kašel:

Hrst nasekaných listů medvědího česneku
2 polévkové lžíce medu

Jak na to:
Hrst nasekaných listů zalijeme 100 ml horké vody a přidáme 2 polévkové lžíce medu. Necháme 30 minut louhovat a poté slijeme.

Užití:
Při onemocnění průdušek užíváme 1 čajovou lžíci každou hodinu.

Další recepty z medvědího česneku:

Tinktura z medvědího česneku – proti chřipce a nachlazení
Pesto z medvědího česneku
Máslo s medvědím česnekem
Víno z mědvědího česneku – detox

4.9/5 - (32 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek