Šalvějový čaj nejen při angíně a nachlazení
Šalvějový čaj a šalvěj obecně je v léčitelství užívána již více než 2000 let. Díky svému širokému využití ji najdete v každé bylinkové zahradě a její užívání vám doporučí každý bylinkář. Při jejím správném pěstování lze říci, že jedna rostlina stačí pro léčbu čtyřčlenné domácnosti.
Léčivé účinky šalvějového čaje:
Pro své antivirotické a antimikrobiální účinky je používán především při zánětech horních cest dýchacích a hrtanu. Při angíně, rýmě, kašli, na léčbu čepů na mandlích atd nenajdete lepšího pomocníka. Čaj je také výborný hojivý lék při poranění dutiny ústní (hojení po chirurgických zákrocích, vytržení zubu, stomatologické operace, na afty atd.). Pití šalvějového čaje také výrazně ničí bakterie, které způsobují zápach z úst.
Využití šalvějového čaje je však výrazně širší. V lidovém léčitelství je běžně vnitřně užíván při zánětu žaludku, ale i při běžném průjmu nebo bolesti břicha. Pokud tedy nechcete při průjmu užívat farmaceutické výrobky nebo pokud máte pocit, že jste snědli něco špatného, a chcete zvolit přírodní léčbu, uvařte si šálek šalvějového čaje, který vám střeva šetrně propláchne.
Vnitřně se šalvějový čaj používá také pro svou schopnost regulovat hladinu estrogenu v organismu, a proto se jeho užívání doporučuje při léčbě ženských chorob, ale také například u mužů pro regulaci vývoje spermií nebo pro zvýšení libida.
Je prokázáno, že šalvějový čaj, při užívání na lačný žaludek, snižuje hladinu cukru v krvi, a proto je doporučován lidem s diabetem (cukrovkou).
Šalvějový čaj také reguluje nadměrné pocení. Pokud se vám potí dlaně, nohy nebo je pocení důsledkem nadměrné váhy nebo stresu, je čaj tím správným prostředkem, jak toto pocení zmírnit.
Šalvějový čaj by neměly užívat těhotné ženy a děti do 2 let, ale pokud dětem rostou první zuby, je možné dětem ulevit od bolestí potíráním dásní namočeným hadříkem v šalvějovém čaji (bez medu).
Kojící ženy by neměly šalvějový čaj užívat vnitřně, protože někteří bylinkáři zmiňují, že díky thujonu se čaj naopak používá pro redukci nebo zastavení laktace.
Nežádoucí účinky šalvějového čaje:
Šalvějový čaj obsahuje v silici thujon, který není nijak nežádoucí nebo nezdravý, ale při předávkování může způsobit nepříjemný pocit. Nepřekračujte proto maximální denní dávku šalvěje (15 g sušené šalvěje denně). Při překročení maximální denní dávky může dojít k zrychlení srdeční činnosti, pocitu horečky, křečí nebo závratí. Šalvějový čaj by se neměl vnitřně užívat déle než dva týdny, následně je vhodné minimálně další dva týdny pití čaje zcela omezit. Ideální denní dávkou šalvěje jsou 2-3 šálky čaje.
Recept na šalvějový čaj:
Vrchovatá polévková lžíce (3 g) sušených listů šalvěje přelijeme 3 dcl horké vody a necháme 10 – 15 minut luhovat. Čaj pijeme po malých doušcích v průběhu celého dne. Při výplachu dutiny ústní lze použít i 5 gramů sušených listů šalvěje na 3 dcl horké vody.
Šalvějový čaj lze připravit z čerstvých nebo sušených listů šalvěje. Obecně však platí, že sušená bylinka v čaji uvolní více léčivých látek než bylinka čerstvá.
Herbalista radí: Pokud vám nahořklá chuť šalvějového čaje příliš nelahodí, můžete si čaj osladit medem nebo přidat mátu peprnou, která zlepší chuť. Někteří bylinkáři nemají chuť šalvějového čaje příliš v oblibě, a proto jej využívají jen k výplachu ústní dutiny a kloktání. Osobně mám chuť šalvějového čaje velice rád a hořkost čaje lze zmírnit i množstvím použité bylinky.