Recept na pampeliškový med
Pampeliškový med patří již několik století k hojně používaným domácím léčebným prostředkům, ale oblíben je také pro svou výbornou chuť. Obsahuje velké množství vitamínu C a B, čistí krev a posiluje organismus. Pampeliškový med se nejčastěji používá při nachlazení, kdy se přidávat do čaje nebo se jen tak maže na chleba.
Na recept pro přípravu pampeliškového medu si připravte:
Ingredience k výrobě pampeliškového medu najdete na louce a citrón s cukrem má doma každá hospodyňka. Květy pampelišky sbírejte ideálně v plném rozkvětu v pravé poledne na odlehlých místech, kde není krajina znečištěna.
čerstvé pampeliškové květy (200 ks)
citrón (bez chemického ošetření)
cukr (1kg)
čisté sklenice
Příprava pampeliškového medu:
Přípravu pampeliškového medu doporučujeme všem, kteří si chtějí uchovat vysoký obsah vitamínů a léčivých látek pampelišky po celý rok. Natrháme 200 pampeliškových květů, které propláchneme ve vodě. Přilijeme jeden litr vody a přidáme dobře omytý citron nakrájený na kolečka, který zbavíme jadérek. Povaříme asi 15-20 minut, přikryjeme utěrkou a pokličkou a necháme 24h stát. Druhý den přecedíme, nejlépe přes pláténko a tekutinu slijeme do jiného hrnce. K šťávě přidáme kilogram cukru a vaříme do té doby, než tekutina zhoustne a začne se podobat medu. Teplý med přelijeme do menších sklenic a dobře uzavřeme. Pampeliškový med skladujeme v tmavé a chladné místnosti.
Příprava pampeliškového medu za studena:
Pampeliškový med lze připravovat také za studena, kdy se do sklenic postupně pokládají květy pampelišky, plátky citrónu, vše se průběžně stlačuje a zasypává cukrem. Nakonec se sklenice zasype cukrem a na 3-4 týdny se nechá stát na teplém a světlém místě.
Užití pampeliškového medu:
Pampeliškový med se užívá především při nachlazení, kdy je výborným zdrojem vitamínu C. Užívá se při problémech s játry, žlučníkem a ledvinami, při pocitu plnosti a nadýmání. Pampeliška se využívá při chorobách sleziny, ledvin a jater (i při poškození jaterních buněk toxickými látkami – léky, alkohol…), zánětů střev, dně, revmatismu, žlučníkových a ledvinových kamenech.
Herbalista radí:
Malých broučků a dalšího hmyzu se zbavíte propláchnutím květů vlažnou vodu. Při výrobě medu můžete použít místo citrónu jiné citrusové plody, například pomeranč nebo jejich kombinaci. Pokud nejste zastánci bílého cukru, můžete použít jakýkoliv cukr (kokosový, třtinový, palmový..). Do pampeliškového medu můžete dle chuti přidat společně s citrónem také zázvor.