Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Blog post

Před léčivými účinky třezalky tečkované se klaněli doktoři i lidoví ranhojiči již od pradávna. Třezalka tečkovaná neboli „koření matky Boží“ či také „svatojánská bylinka“ působí dezinfekčně a antibakteriálně, takže byla zpočátku používána především pro ošetření a lepší hojení ran všemožného původu. O jejím využití jako přírodního antidepresiva se nicméně zmiňuje již Paracelsus a v moderní léčbě lidského ducha má třezalka tečkovaná své nepostradatelné místo. Oslnivě žluté květy bylinky jakoby do sebe uměly nasát sílu slunce a vrátit tak optimismus kdekoliv, kde chybí. Třezalka tečkovaná – magická květina – se i proto dříve sbírala během oslav letního slunovratu na sv. Jana, kdy slunce dosahuje svého nejvyššího postavení.

Třezalka tečkovaná je vytrvalá bylina ve velikosti 30 až 100 cm. Lodyhy jsou nahoře bohatě větvené se sytě žlutými pětičetnými květy. Poznáte ji jednoduše – má dvojhrannou lodyhu a pokud se podíváte na lístky proti světlu, vypadají, jako by byly propíchané špičkou jehly. Toto zdání nám vytváří tzv. siličné žlázky, kterými prochází světlo. Na listech naleznete malé červené skvrnky, které obsahují červené barvivo (hypericin). Pokud lístky rozemneme v prstech toto červené barvivo se uvolní.

Třezalce tečkované se říká svatojánská bylina. Dle pověstí by se měla sbírat na sv. Jana, v den letního slunovratu (21. června). Květy obsahují červené barvivo tzv. „krev svatého Jana“.

Výskyt

Třezalka tečkovaná se vyskytuje hojně na našich loukách, pasekách, stráních i pastvinách. Nalezneme ji od nížin až po horské oblasti.  Lidé pro ni proto chodí nejčastěji do přírody. Miluje slunná místa, proto louky zalité sluncem či lesní světlinky jsou pro ni ideálním místem.

Pěstování

Třezalka tečkovaná je velmi nenáročná a odolná bylina. Vyžaduje pouze dostatek slunečního záření a propustnou půdu.

Sběr

Kvetoucí nať (popřípadě samotné květy): červen, červenec, srpen

Třezalka tečkovaná se sbírá jakmile přejde do plného květu. Nejlépe při slunném počasí těsně před polednem. Stříháme natě s květy (v délce 20–30 cm) a ty poté i takto vcelku sušíme. V období největšího rozkvětu si bylinka nese největší možné množství účinné látky – hypericinu a hyperforinu. Pokud sbíráme pouze květy, doporučuji využít čerstvé na tinkturu nebo olej. Sušením se květy pomačkají a zhnědnou.

Herbalista varuje!
Po třezalkové kúře (ať ve formě čaje nebo oleje) mohou osoby se světlou pokožkou a vlasy reagovat citlivě na světlo. Vyhýbejte se proto prudkému slunečnímu záření a soláriím. Ošetřená místa by se mohla i zanítit.

Léčivé účinky

  • Antibakteriální účinek
  • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv, zlepšuje trávení
  • Mírní křeče, používá se při nepravidelné menstruaci
  • Snižuje krevní tlak, čistí krev
  • Působí proti stresu, depresím, nervozitě a hysterii, posiluje nervy
  • Pomáhá při nespavosti
  • Dezinfikuje rány, uvolňuje namožené svaly, hojí popáleniny a hemeroidy

Na bolesti hlavy a pro lepší trávení doporučuji třezalkový čaj. Třezalkový čaj pomáhá při lehkých depresích, proti stresovým reakcím a poruchám spánku. Vědci prokázali a uznávají uklidňující vliv třezalky na lidský organismus.  Třezalkový olej použijte při bolesti svalů, hemeroidech nebo kousnutí hmyzem. Tinktura poslouží při úzkosti, strachu a depresi.

Herbalista zjistil:
Nejnovější vědecké studie se zabývají vlivem účinných látek v třezalce tečkované (hyperforin) na různé kmeny bakterií a kvasinek. Již byly prokázány potlačující účinky na bakterie rodu Staphylococcus aureus.

Recepty

Třezalkový čaj
Třezalkový olej
Třezalková tinktura
Bylinkový polštářek na spaní

4.8/5 - (23 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek