Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis)

Blog post

Jak už název napovídá plicník lékařský je účinný pomocník při léčbě plicních onemocnění. Zároveň jeho listy připomínají tvarem plíce, odtud tedy pochází i jeho název. Plicník lékařský má dezinfekční účinky, působí protizánětlivě a mírní průjem. Plicník lékařský dorůstá do výšky maximálně 30 cm a našli bychom ho na slunných místech, často na okraji listnatých lesů nebo pasekách. Přízemní růžici tvoří chlupaté, skvrnité listy a vyrůstá z ní lodyha s přisedlými listy, které mají světlé skvrny a chloupky.

Výskyt

U nás je hojný, najdeme ho při okrajích lesa, v křovinách nebo na březích potoků.

Sběr

Kvetoucí nať: březen – květen
Listy: duben – srpen

Plicník lékařský kvete od března do května růžovočervenými květy, které později mění barvu na fialovou až modrou. Z této změny barvy lze určit, jak dlouho dobu už plicník kvete. Sbíráme především rostliny s červenými květy, které mají nejvyšší obsah léčivých látek. Trháme celou kvetoucí nať, kterou poté sušíme při teplotě do 40 °C na suchém stinném místě. Skladujeme v tmavých uzavíratelných sklenicích.

Herbalista varuje!
Plicník lékařský obsahuje alkaloidy, proto by se neměla užívat dlouhodobě. Léčba by neměla překročit délku 3 týdny.

Léčivé účinky

  • Dezinfekční a protizánětlivé účinky
  • Léčba a onemocnění plic, záněty průdušek a dýchacích cest
  • Usnadňuje odkašlávání
  • Zklidňuje a regeneruje sliznice dýchacích cest
  • Regeneruje sliznici trávicího traktu
  • Mírní průjem
  • Zevně urychluje hojení ran (zejména hnisajících) a hemeroidů

Čaj z plicníku:

Čaj z plicníku uvaříme tak, že jednu až dvě lžíce sušené natě zalijeme 500 ml vody a přivedeme k varu. Necháme odstát asi 5 minut a pijeme v průběhu celého dne při onemocnění dýchacích cest (kašel, bronchitida, plicní nemoci) nebo při krvácení zažívacího traktu (žaludek, hemeroidy).

Odvar z plicníku:

Horký odvar z plicníku lze použít k inhalacím. Nakloníme se nad nádobu s odvarem, přikryjeme si hlavu ručníkem a zhluboka dýcháme. Sedací koupel z odvaru léčí špatně se hojící hnisavé rány a hemeroidy.

 

5/5 - (24 votes)
Předchozí příspěvek Další příspěvek