Echinacea (Třapatkovka)
Echinacea je latinský název populární léčivé byliny, která je známa také pod českých názvem třapatkovka. Ze zahradnictví či herbářů jste mohli nabýt dojmu, že český ekvivalent pro echinaceu je třapatka. To opravdu platilo. V dobách, kdy byly rostliny rodu Rudbeckia a rodu Echinacea označovány společným názvem třapatka. Časem však došlo k jejich rozdělení a v dnešní době se správně užívá název třapatkovky pro byliny rodu Echinacea a třapatky pro rostliny rodu Rudbeckia. Protože zní oba názvy velmi podobně, a dodnes nejsou některými zahrádkáři a bylinkáři správně rozlišovány, budu dále v článku používat latinský název echinacea.
Na obrázku vlevo je třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) a vpravo třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta). O léčivých účincích třapatkovky nachové je známo mnoho, ale ani třapatka srstnatá by neměla zůstávat v pozadí zájmu, neboť jsou známy její protizánětlivé, imunomodulační a antioxidační účinky.
Echinacea je původem bylina “Divokého západu“. Pochází ze Severní Ameriky, kde ji domorodí indiáni používali k ošetření ran nebo při horečnatých onemocněních. To dokládají zápisky německého přistěhovalce H. C. F. Meyera, který pozoroval indiánské ženy, jak drtí rostliny echinacey mezi kameny a rostlinnou kaši používají jako obklad na poranění, aby se rány rychleji zahojily. Dnes používáme echinaceu nejčastěji při běžném nachlazení nebo proti chřipce. Její účinky jsou však širší a v některých státech jsou léky s výtažky z echinacey běžně doporučované. Například v Německu jsou schváleny přípravky z třapatkovky nachové (Echinacea purpurea) pro léčbu nachlazení, infekcí horních cest dýchacích, močových cest a na hojení špatně se hojících ran. Přípravky z kořenů třapatkovky bledé (Echinacea pallida) jsou schváleny pro léčbu chřipky.
ECHINACEA DRUHY
Echinacea je rostlina z čeledi hvězdnicovitých stejně jako měsíček, sedmikráska, podběl nebo slunečnice. Rod echinacea obsahuje 9 druhů třapatkovek, ale pouze 3 mají léčivé účinky.
- Echinacea purpurea (třapatkovka nachová, dříve třapatka nachová)
- Echinacea angustifolia (třapatkovka úzkolistá, třapatka úzkolistá
- Echinacea pallida (třapatkovka bledá, dříve třapatka bledá)
V dnešní době je k dostání nepřeberné množství kultivarů jednotlivých odrůd echinacey, které se liší nejenom barvou (bílá, žlutá, oranžová, červená, purpurová, zelená, béžová), ale i tvarem květenství.
Třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia)
Odolná trvalka, která dorůstá výšky 60 cm a šířky 30 cm. Od léta do začátku podzimu nese jednotlivé kopretinové úbory s purpurovými, růžovými, vzácně bílými okvětními plátky a kuželovitým terčem. Dává přednost sušším svahům na vápenitých půdách.
Třapatka bledá (Echinacea pallida)
Odolná trvalka, která dorůstá výšky 80 cm a výšky 45 cm. Jednotlivé květy s úzkými fialově růžovými okvětními plátky a kuželovité terče rozkvétají od léta do časného podzimu. Od třapatky nachové a úzkolisté se odlišuje svěšenými lístky jazykovitých květů bílé, růžové nebo nachové barvy.
Třapatka nachová (Echinacea purpurea)
Odolná trvalka, která dorůstá výšky až 1 metru. Její listy jsou drsnější a mají zpravidla pilovitý okraj. Období kvetení je kratší, kvete od července do srpna. Daří se ji v pískové půdě.
PĚSTOVÁNÍ ECHINACEY
Semínka vysejte ve druhé polovině února do pařeniště nebo do skleníku. V březnu pak vzešlé sazeničky přesaďte, aby zesílily a teprve po „ledových mužích“ v květnu je umístěte ven na zahrádku v rozestupech po 30 cm. V prvním roce vyroste z vysetých semen pouze růžice úzkých listů. V druhém roce se dočkáte vysokých lodyh s rozkvetlými květními úbory.
Echinacee se u nás daří v běžných zahradních půdách, nejlépe s vyšším obsahem vápníku. Má ráda slunná místa a propustnou půdu. Poroste i ve velké nádobě či květináči. V takovém případně k ní přidejte zahradnický substrát a každou zimu ji přesaďte. Pokud chcete zajistit dobrý růst rostliny, na jaře mulčujte vyzrálým hnojem. Na jaře mohou echinaceu napadnout plži a hlemýždi, které rostlina velmi přitahuje, proto ji denně prohlížejte a škůdce odstraňujte.
SBĚR A SUŠENÍ ECHINACEY
V lidovém léčitelství a farmacii jsou využívány především květy a kořeny echinacey. Chemické látky obsažené v kořenu a nadzemní části rostliny se výrazně liší. Kořeny mají vysoké koncentrace esenciálních olejů, zatímco nadzemní části rostliny obsahují více polysacharidů.
Kvetoucí natě echinacey sklízejte v plném květu, jakmile se vyklene květní lůžko a vyrostou bodliny. Při sběru kořene vyčkejte do třetí až čtvrté sezóny, kdy nabývá bylinka maximální síly a obsahuju léčivých látek. Sběr kořene provádějte na jaře nebo lépe na podzim.
U echinacey dochází sušením ke znehodnocování léčivých látek, proto se zpracovává čerstvá, ihned po sklizni. Vyrobit lze tinkturu, lisovanou šťávu, sirup nebo mastičku či připravit čaj.
LÉČIVÉ ÚČINKY ECHINACEY
Echinacea se používá zevně při kožních zánětech a pro podporu hojení ran. Příznivě ovlivňuje léčbu omrzlin a proleženin. Hojně se využívá v kosmetice, pro své mírné protiplísňové působení, příznivě ovlivňuje též drobné praskliny na kůži a akné. Při vnitřním podávání funguje jako imunostimulans, tzn., že ovlivňuje náš imunitní systém. Má nejen mírně antibiotické účinky proti řadě bakteriálním kmenům, ale působí též proti chřipkovým a herpetickým virům. Přímo ovlivňuje funkci lymfatického systému, a tím zvyšuje obranyschopnost organismu. Aplikace echinacey je proto na místě při infekčních chorobách chřipkového typu, při oparech, při chorobách z prochlazení apod. Novější vědecké prameny popisují také její protinádorový účinek.
Echinacea posiluje imunitní systém
Vnitřní užívání třapatky aktivuje složky imunitního systému a zvyšuje naší obranyschopnost. Toho je docíleno například aktivací makrofágů (buňky specializované na „požírání“ cizorodých částic v organismu) a změnami hladin malých signálních molekul – cytokinů.
Echinacea má protizánětlivé a protivirové účinky
Zánět je přirozeným obranným mechanismem, kterým naše tělo reaguje na poškození. Pokud se však zánět vymkne kontrole a trvá déle, než je nutné pro zotavení, může vést ke chronickým onemocněním a dalším zdravotním komplikacím. Echinacea obsahuje polysacharidy a alkylamidy, které zánětlivé procesy tlumí. Dále obsahuje derivát kyseliny kávové (kyselinu cichorovou nebo také čekankovou), která zajišťuje zvýšenou produkcí interferonů tj. signálních molekul, které se podílí na imunitní odpovědi proti virům. Přičemž nejvyšší obsah derivátů kyseliny kávové byl zjištěn v květních úborech rostliny.
Echinacea je silný antioxidant
Echinacea obsahuje řadu aktivních látek, které fungují jako antioxidanty (např. kyselina kávová, flavonoidy, kyselina rozmarýnová). Antioxidanty jsou malé molekuly, které pomáhají chránit buňky našeho těla před tzv. oxidativním stresem, který je často spojený s chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo i obezita. Obsah antioxidačních látek je nejvyšší v plodech a květech rostliny ve srovnání s dalšími částmi rostliny. Echinacea obsahuje také alkamidy, což jsou látky, které obnovují opotřebené antioxidanty a pomáhají antioxidantům dostat se lépe k molekulám, které jsou k oxidativnímu stresu náchylné.
Echinacea pomáhá při kožních problémech
Echinacea obsahuje látky, které podporují hojení a pomáhají obnovit vnější vrstvu pokožky. Proto jsou přípravky s echinaceou (například mast s výtažkem z echinacey) velmi vhodným doplňkem při léčbě ekzému.
Echinacea je velmi prospěšnou bylinou také pro léčbu akné. Akné je způsobeno bakterií Propionibacterium, která způsobuje ucpávání mazových žlázek, narušení pórů a vede k tvorbě zánětlivých kožních ložisek. Echinacea tyto bakterie ničí a pomáhá pokožku regenerovat.
Echinacea zmírňuje úzkost
S úzkostnými stavy se potýká až pětina dospělých. Echinacea obsahuje sloučeniny (alkamidy, kyselinu rozmarýnovou a kyselinu kávovou), které mohou pocity úzkosti snižovat. To bylo potvrzeno v případě třapatkovky úzkolisté (Echinacea angustifolia) ve studii na myších i lidech.
Echinacea může snižovat hladinu krevního cukru v krvi
Vysoká hladina cukru v krvi je projevem diabetu 1. a 2. typu a může zvýšit riziko dalších chronických onemocnění. Studie ukazují, že echinacea může pomoci snížit hladinu cukru v krvi, neboť extrakt z echinacey nachové potlačuje enzymy, které tráví sacharidy. To snižuje množství cukru, které vstupuje do krve. Výtažky z echinacey navíc zvyšují citlivost buněk na inzulín a usnadňují jim zpracovávat cukr.
Echinacea potlačuje růst nádorových buněk
Novější vědecké studie pozorují efekt echinacey v potlačení národových buněk. Při nádorových onemocněních dochází v buňkách k nestandardním změnám a následně jejich nekontrolovatelnému růstu. Tyto buňky většinou unikají imunitnímu systému, v čemž tkví jejich velká agresivita. Výtažek z echinacey potlačuje růst nádorových buněk a spouští u nich tzv. programovanou buněčnou smrt. Konkrétně to bylo zjištěno u rakovinových buněk v pankreatu a tlustém střevu. Echinacea navíc posiluje imunitní systém a zvyšuje tak šanci, že s těmito buňkami dokáže imunitní systém bojovat.
Herbalistův tip: Přípravky z echinacey lze vřele doporučit vrcholovým sportovcům. Fyzicky náročný sport totiž, na rozdíl od běžné fyzické aktivity, potlačuje obranyschopnost a zvyšuje náchylnost organismu k různým infekcím. Echinacea obranyschopnost naopak podporuje a kompenzuje oslabení způsobené vysokou fyzickou aktivitou.
Echinacea je také vhodným bylinným doplňkem při léčbě antibiotiky.
RECEPTY Z ECHINACEY
Čaj z echinacey
Tinktura z echinacey
Mast s výtažkem z echinacey