Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
Rozmarýn lékařský je populární bylina, která se těší oblibě kuchařů a dává nezaměnitelnou chuť a vůni mnoha pokrmům. Zatímco kulinářský potenciál rozmarýnu nezná meze, jeho léčivé účinky a přínos pro zdraví nejsou mezi lidmi tolik známé. V minulosti byl rozmarýn označován za bylinku věrnosti, a protože dnes víme, že rozmarýn zlepšuje paměť a koncentraci, je jasné, že toto spojení nebylo náhodné.
Popis rozmarýnu
Rozmarýn řadíme do čeledi hluchavkovitých, stejně jako oregano, bazalku nebo šalvěj. Dorůstá do výšky dvou metrů a tvoří keř s větvičkami, které nesou úzké zelené a velmi aromatické listy. V létě kvete bílými až fialovými květy, pro bylinkářství a kosmetiku však používáme pouze listy.
Pěstování rozmarýnu
Rozmarýn lékařský lze pěstovat uvnitř i venku, v případě, že ho přesadíte ven na záhon, doporučujeme bylinku zapustit v nádobě, aby se její kořeny příliš nerozrostly a mohli jste ji kdykoliv přemístit. Nejvhodnějším místem pro rozmarýn jsou slunná a suchá místa, nevadí mu však ani přímé slunce. Naopak jeho nepřáteli jsou vlhkost, zima a průvan. Zimu v našich podmínkách rozmarýn většinou nepřečká, proto začátkem září/října, kdy venkovní teploty klesnou, je třeba vybrat teplejší místo (teplotní optimum přes zimu 5-15 °C).
Sběr a sušení rozmarýnu
Větvičky rozmarýnu sbíráme po celé léto (červen, červenec, srpen), těsně před rozkvětem. Nejvhodnější denní dobou pro sběr je pravé poledne, kdy slunce vyšplhá nejvýše, a listy obsahují maximum silic, hořčin, tříslovin a dalších látek. Sušíme na stinném a teplém místě, kde proudí vzduch. K léčebném účelům nebo při přípravě kosmetiky používáme listy.
Použití rozmarýnu – léčivé účinky
Německá komise pro kontrolu léčiv schválila použití rozmarýnu (jeho oleje) k léčbě kloubů, při oběhových potížích a pro léčbu zažívacích problémů. Spektrum léčebných účinků rozmarýnu je ve skutečnosti širší, proto si nyní shrneme ty nejdůležitější.
1. Deprese, špatná nálada
Rozmarýnový olej je hojně využíván v aromaterapiích, neboť vůně rozmarýnu uklidňuje, zbavuje deprese, zvyšuje aktivitu mozkových vln, snižuje ospalost a zlepšuje náladu. Pro případ špatné nálady doporučujeme připravit si do zásoby rozmarýnové víno. Lístky rozmarýnu naložte do červeného vína, nechte macerovat čtyři dny, a poté sceďte. Pro zklidnění a zlepšení nálady konzumujte v množství jednoho panáku denně.
2. Vypadávání vlasů – alopecie
Alopecie je nepříjemné onemocnění, které způsobuje vypadávání vlasů. Ukázalo se však, že vtírání rozmarýnového oleje do postižené pokožky denně po dobu 7 měsíců zásadně podporuje růst vlasů. Pro růst zdravých a silných vlasů jsou základem vlasové cibulky, které potřebují stálý přívod krve s živinami. Pokud vlasový folikul není správně prokrvený a tzv. „hladoví“, odumře. Rozmarýn lékařský je protizánětlivý a podporuje krevní oběh, čímž zlepšuje prokrvení folikulu a pomáhá proti vypadávání. Zároveň zklidňuje, proto se používá také při svědění, suchosti pokožky hlavy a proti lupům. Kombinace esenciálních olejů z rozmarýnu a dalších bylin (nejčastěji tymián a levandule) jsou součástí běžně dostupných přípravků z lékárny proti vypadávání vlasů. Pokud si však chcete rozmarýnový šampon připravit doma, kupte si hotový šamponový základ, a do něj přidejte pár kapek esenciálního oleje z rozmarýnu a máty nebo větší množství vlastního domácího oleje z rozmarýnu.
3. Demence
S pojmem stařecká demence nebo Alzheimerova choroba se setkáváme stále častěji a je jenom málo bylin, které by dokázaly neurodegenerativním onemocněním předcházet, nebo je zbrzdit. Rozmarýn zlepšuje kognitivní funkce, a inhalace rozmarýnového oleje zabraňuje rozpadu acetylcholinu a zlepšuje myšlení, koncentraci a paměť. Výzkumy ukazují, že inhalace oleje z rozmarýnu prokazatelně prospívá lidem s demencí i Alzheimerovou chorobou, u zvířat dokonce brání rozvoji těchto onemocnění, a zlepšuje stav nemocných jedinců.
4. Protizánětlivý, antibakteriální, analgetický – bolest kloubů, dýchací obtíže, afty, zažívání
Po rozmarýnu se nebojte sáhnout při dýchacích obtížích, aftech nebo bolestech různého původu. Při bolesti hlavy natřete mast z rozmarýnu na spánky, při bolestech kloubů natírejte bolavá místa mastí nebo tinkturou. Při bolesti v krku nebo aftech popíjejte, nebo kloktejte rozmarýnový čaj, a pro dobré zažívaní užívejte rozmarýnovou tinkturu nebo čaj.
5. Krevní oběh
Na nízký krevní tlak rozmarýn lékařský, na vysoký krevní tlak česnek medvědí. Pokud míváte po ránu nízký tlak, doporučujeme připravit si zásobu rozmarýnového vína (viz bod 1. Deprese, špatná nálada). Alkohol samotný tlak zvyšuje a v kombinaci s rozmarýnem vás panák po ránu postaví na nohy.
6. Přírodní repelent
Účinek rozmarýnu proti hmyzu byl poprvé zjištěn u rostlin, které byly ošetřeny pesticidem na bázi rozmarýnového oleje. Rozmarýn odpuzuje kromě rostlinných parazitů i klíšťata a komáry. Pokud si chcete vyrobit vlastní repelent, inspirujte se v článku o přírodních domácích repelentech.
Jak dostat z rozmarýnu to nejlepší – tinktura, olej, mast, čaj
Rozmarýnová tinktura
Při přípravě rozmarýnové tinktury pokrájejte lístky rozmarýnu keramickým nožem na malé kousky a poté je dejte do lahvičky s širším hrdlem. Následně zalijte alkoholem o koncentraci minimálně 40 %, ideálně 70 %. Množství rozmarýnu by mělo být takové, aby alkoholu bylo maximálně dvojnásobné množství jako je pokrájených lístků. Tinkturu z rozmarýnu nechte macerovat na teplejším místě alespoň jeden měsíc a občas láhev protřepejte. Poté přeceďte přes plátýnko a uchovávejte na chladnějším temném místě.
Rozmarýnový olej
Při výrobě rozmarýnového oleje a bylinných olejů obecně je důležité použít kvalitní, za studena lisovaný olej. Jaký z olejů použijete je na vás, z osobní zkušenosti doporučujeme olivový, mandlový nebo jojobový. Při výrobě oleje lístky rozmarýnu pokrájejte na drobnější kousky a nechte do druhého dne lehce proschnout, aby se zbavily přebytečné vody. Připravte si lahvičku s dobrým uzávěrem a následující den lístky přesuňte do lahve a zalijte olejem tak, aby byly všechny kousky ponořené. Olej nechte stát na teplém slunném místě (například na vnitřním parapetu) 1–2 měsíce, a poté přeceďte přes plátýnko.
Rozmarýnový čaj
Usušením listů si zachováte sílu rozmarýnu i na dlouhé zimní večery. Na čaj z rozmarýnu budete potřebovat jednu kávovou lžičku sušeného rozmarýnu a šálek horké vody. Čaj zalijte a nechte luhovat zhruba 5 minut. Pijte po malých doušcích 1-2 šálky denně.
POZOR: Rozmarýn není vhodný pro každého a měl by se užívat pouze v malých dávkách. Těhotné a kojící ženy by se mu měly vyhnout úplně, může vyvolat v krajním případě potrat. Vhodný není ani pro pacienty s vysokým krevním tlakem. Lidé, kteří berou pravidelně léky (ředění krve, diabetes) by měli užívání rozmarýnu konzultovat s lékařem.