Bez černý (Sambucus nigra)
Bez černý kvetoucí romantickými žlutobílými květy byl v dávným dobách považován za posvátný strom a označuje se někdy jako „lékárna chudých“. Díky vysokému obsahu vitamínu C je skutečně skvělým preventivním prostředkem, který zvyšuje imunitu. Zároveň se bez černý využívá při horečkách, nachlazení a jiných zdravotních problémech. Léčivé jsou přitom nejen květy a plody bezu, ale i kůra a listy, které se využívají k potlačení projevů revmatismu.
Bez černý, patřící do čeledi zimolezovitých, je bohatě větvený, rozložitý keř nebo strom dosahující výšky od 3 až do 8 metrů. Kůra rostliny je hladká, světle hnědá až šedivá, s množstvím korkových bradavek. Větve mají uvnitř béžovou houbovitou dřeň a jsou zakončeny zeleným květenstvím, které později dozrává v černé bobule. Pro bez jsou typické žlutobílé kvítky o průměru 10 až 25 cm, které lákavě voní. Plody, tzv. bezinky, obsahují uvnitř krvavě červenou dužinu. Listy rostliny jsou podlouhlé, špičaté a mohou být pokryty chloupky.
Výskyt
Bez černý můžete najít v celé Evropě kromě nejsevernějších částí, dále v západní Asii, Severní a Jižní Americe a na Azorech. Semínka rostliny byla nalezena při vykopávkách osídlení z doby neolitu a po celém světě ho existuje 40 druhů. Původně bez rostl na záplavové půdě, ale díky ptactvu a vysoké odolnosti se rozšířil prakticky všude – najdete ho například na okraji listnatých lesů, na loukách, podél cest nebo na rumištích.
Pěstování
Ačkoliv dává tato rostlina přednost vlhkým humózním půdám, daří se jí i na písčitých substrátech s nízkým obsahem dusíku. Bez je výjimečně odolný a mrazuvzdorný, takže v případě, že ho budete pěstovat na zahrádce, nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
Sběr černého bezu
květ: květen, červen
list a kůra: duben až září
plod: srpen, září
Květenství sbírejte v květnu nebo červnu za suchého počasí, nejlépe dopoledne. Vždy se odstřihuje celé a poté se rostlina suší zavěšená za stopku na stinném a suchém místě. Při sběru i samotném sušení je třeba dávat pozor na zapaření, proto bez nikdy nepřenášejte v plastových taškách a ukládejte ho pouze volně například do proutěného košíku. Usušené květy, které si zachovaly svoji barvu, skladujte v tmavé sklenici chránící jejich aroma.
Pod květy dejte na zem látku. Jedině tak nepřijdete o drahocenný pyl.
Dozrálý plod je možné zpracovat čerstvý na zavařeniny, sirupy, kompoty, vína nebo likéry. Můžete ho také usušit, a to buď na slunci a poté umělým teplem, nebo v troubě při 100 °C.
Listy a kůru bezu, které se používají čerstvé, je možné sbírat prakticky po celý rok.
Herbalista varuje!
Plody bezu musí být černé a lesklé. Nikdy nesbírejte a nejezte nezralé bobule, které jsou nejedlé až jedovaté.
V plodech se skrývá mírně jedovatá látka, která se však odbourává varem. Pokud plody tepelně nezpracujete, může být vedlejším účinkem průjem nebo vyrážka.
Léčivé účinky černého bezu
Staré rčení praví: „Před heřmánkem smekni, před bezem klekni.“ A opravdu bez černý má řadu cenných vlastností:
- Má antibakteriální a antivirotické účinky
- Posiluje imunitu
- Pomáhá při chřipce a nachlazení – podporuje pocení a odkašlávání (tvorbu hlenu), snižuje horečku
- Má močopudné účinky
- Čistí krev a podporuje krvetvorbu
- Mírní bolest (migrény a neuralgie, bolesti svalů a revmatismus)
- Napomáhá tvorbě mateřského mléka
- Čerstvé plody usnadňují vyměšování, sušené naopak zmírňují průjem a křeče
- Léčí záněty dutiny ústní (jako kloktadlo)
- Působí příznivě na cévní stěny
- Nové se diskutuje také o jeho využití při léčbě pásového oparu